29 Ağustos 2014 Cuma

215. Sayı

Halkın Sesi gazetesi 28 Ağustos-10 Eylül periyotlu 215'inci sayısı çıktı. Gazete, "Beton ve savaş ağalarının suç ortaklığına karşı halkların direnişi kazanacak” manşetiyle çıktı

Halkın Sesi gazetesi 215’inci sayısı çıktı. Gazetenin manşetinde; Erdoğan’ın köşke çıkarken hukuku çöpe atması, Erdoğan’ın yerine savaş politikalarındaki suç ortağını ataması işlendi.

Kibele sayfasında, Halkevci Kadınlar’ın Ortadoğu’daki savaşa, savaşın iktidarı AKP’ye karşı tüm kadınları sokağa çağırması ele alındı.  

Gündem sayfalarında, Antep’ten yayılan ve neredeyse Suriyeli avına dönüşen saldırılarla faşistlerin başrol aldığı linç girişimlerine, Erdoğan’ın yerine Davutoğlu’nu ataması, CHP’nin kurultaya giderken sağ-muhafazakar çizgiyle yakınlaşmayı sürdürmesine yer verildi. Ayrıca, “Savaş suçlularına koltuk kurtuluş değil” başlığı altında iktidar cephesinde değişen koltuklar, değişmeyen savaş politikasının yaratacağı bataklık işlendi.

Dünya sayfasında, ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson kasabasındaki ırkçılığa karşı isyan ve IŞİD çetesinin ilerleyişine karşı yeni adımlar ele alındı.

Eğitim sayfasında, imam hatip ve özel okul dayatmasına karşı ülkenin dört bir yanında süren eylemler incelendi.

Emek sayfasında, emek hareketinde işçi sağlığı ve iş güvenliği talebinin günden güne daha fazla görünür hale gelmesi ve bu talep için verilen mücadele ele alındı.

Sermaye sayfasında, gelişmiş ülkelerin krizinin faturasını Türkiye gibi “yükselen ekonomilerin” ödemesi “İnşaatın kapısına dayanan kriz” başlığı altında incelendi.

Bizim mahalle sayfasında, “Sol mahalle” dosyasının ikinci durağı olan Gazi Mahallesi ele alındı.

Barınma/Soma sayfasında, Halkevleri Vakfı ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın üniversitelilerin barınma sorununa ilişkin alternatif çözüm deneyimi olan “Hürriyet Öğrenci Evi” projesi incelendi. Ayrıca Soma’daki yaz okulu şenliği ele alındı.

Kent/Çevre sayfasında, mahkemelerde, ÇED toplantı salonlarında, holding önlerinde ya da sokakta “Bu kentin sahibi var” diyenlerin eylemleri yer aldı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder