6 Haziran 2014 Cuma

209. Sayı

Halkın Sesi gazetesi 2-15 Haziran periyotlu 209'uncu sayısı çıktı. Gazete, "Haziran vuruyor, direniş kuşatıyor" manşetiyle çıktı

Halkın Sesi gazetesi 209'uncu sayısı çıktı. Gazetenin manşetinde, Haziran İsyanı'nın yıldönümünde ülkenin dört bir yanında halkın sokaklara çıkması, Soma Katliamı ile öfkesi bilenen işçi sınıfının taşerona karşı mücadelesi ve AKP'nin 1 Haziran seçimlerinde yenilgiyi tatması işlendi.

Kibele sayfasında Haziran İsyanı’nın yıldönümünden önce sokağa çıkan ve tekrar sokağa çıkma çağrısı yapan kadınların eylemleri ele alındı.

Gündem sayfalarında, 1 Haziran'da tekrarlanan seçimlerde AKP'nin kaybetmesi, Ankara'da Ethem Sarısülük'ün ölüm yıldönümünde yapılan etkinlik, Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında 'Tek adamın krizi', müzakere sürecindeki tıkanma ve Lice direnişine yer verildi.

Alevi düşmanlığını körükleyerek Soma Katliamı'nın sorumluluğundan sıyrılmaya çalışan AKP ve Alevi mahallelerine yönelik polis saldırısı tam sayfa işlendi.

Dünya sayfasında, AKP destekli cihatçı çetelerin Alevi, Kürt ve Hristiyanlara yönelik saldırıları ve katliam girişimi ele alındı.

Kent sayfasında, Soma Katliamı'ndan sonra gündeme gelen bölgedeki tarımın çözülüşü ve yöre halkının madene girmeye zorunlu kalması "Soma'nın eski çiftçi-yeni madencileri" başlığı altında incelendi.

Soma Katliamı sonrasında yaşananlar iki tam sayfa halinde "İşçiler ‘AK organizasyon’u bozdu" ve "Soma'nın istediği güvenceli iş" başlıkları altında işlendi.

Emek sayfalarında, taşeron yasası ve Türkiye'de iş cinayetlerine kurban giden işçiler yer aldı.

2014 Dünya Kupası Finalleri yaklaşırken, "Dünya Kupası kimin için?" başlığı altında, Brezilya 2014 Dünya Kupası protestoları ve işçi ölümleri ele alındı.

Haziran İsyanı'nın birinci yılı dolarken, söyleşi sayfalarıyla isyana ve sonrasına dair röportajlar yapıldı. Sosyolog Cihan Tuğal ile yapılan sohbet söyleşi sayfasında yer aldı.

Halkevleri Yaz Okulları bu yıl yeniden mahallelerde yüzlerce gönüllü eğitmenin desteğiyle gerçekleşecek. Yaz okulu sayfasında, Halkevleri Yaz Okulları'nın programı, geçmiş yıllara ait deneyimler ve gönüllüler için yardımcı bilgiler yer alıyor.

Sokağın Sesi sayfalarında, Haziran İsyanı'nın yıldönümünde Anadolu'da 40'ı aşkın kent merkezinde yapılan eylem çağrıları ve eylemler, Ankara ve İstanbul'da direnişçilerin bir yıl sonra tekrar ayı yerde direnmesi ele alındı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder