16 Mayıs 2014 Cuma

208. Sayı

Halkın Sesi gazetesi 15-28 Mayıs periyotlu 208'inci sayısı çıktı. Gazete, "Ölüm saçan diktatöre isyan" manşetiyle çıktı

Halkın Sesi gazetesi 208'inci sayısı çıktı. Gazetenin manşetinde, Soma'daki maden katliamı, yerel seçimlerde aldığı oyla kurtulduğunu sanan Erdoğan'ın Somalılarca yuhalanması, protesto edilmesi işlendi.

Kibele sayfasında Haziran İsyanı'nın ardından bir yılda ortaya çıkan örgütlenme biçimleri ve direnme eğilimleri ile kadın mücadelesi konusu işlendi.

Gündem sayfalarında, Soma Katliam'ının ardından Soma'ya giden ve halkın protestolarıyla karşılaşan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı tartışmaları ve Halkevleri 23. Olağan Genel Kurulu'na yer verildi.

Haziran İsyanı’nın ilk gününden itibaren AKP iktidarının yaptıkları tam sayfada derlendi.

Emek sayfasında, AKP döneminde 387 binden 2 milyona çıkan taşeron işçi sayısına rağmen AKP'nin yeni düzenlemeyle, taşeronlaştırılamayacak işlerin de taşeronlaştırılabilmesinin önünü açmaya hazırlanması ele alındı.

Ülke tarihinin en büyük iş cinayeti Soma Katliamı, dört tam sayfada işlendi. Katliama dair bilgilerin gizlenme, bilgi verilmemesi, ülke çapındaki eylemler, sorumlular, Soma Holding'in bağlantıları, CHP'nin verdiği soru önergesi, işçilerin konuşmaları, Soma halkının AKP'ye tepkisi...

Dünya sayfasında, Haziran İsyanı boyunca dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insanın Türkiye halklarının direnişini selamlaması ve AKP faşizmini kınaması kronolojik olarak derlendi.

Haziran İsyanı'nın birinci yılı dolarken, söyleşi sayfalarıyla isyana ve sonrasına dair röportajlar yapıldı. Prof. Dr. Metin Özuğurlu, ekonomist Mustafa Sönmez, Taksim Dayanışması’ndan Ali Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Sendika.Org yazarı Ferda Koç ile yapılan sohbetler söyleşi sayfasında yer aldı.

Haziran İsyanı'nda yitirilen direnişçiler "Elbet bir bildiği var bu çocukların. Kolay değil öyle genç ölmek" başlığı altında tam sayfada işlendi.

Haziran İsyanı'ndan sonra direniş devam ederken, isyanın verdiği cüretle yeni eylem ve yeni örgütlenme biçimlerinin olması, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" başlığı altında tam sayfa incelendi.


Arka kapakta, Haziran İsyanı'ndan sonra isyanın ilham kaynağı olduğu birçok yaratıcı direnme biçimi sürerken toplumsal muhalefetin mücadele deneyimlerine yenilerini katması, "Dünden yarına Haziran İsyanı" başlığı altında ele alındı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder