19 Nisan 2014 Cumartesi

206. Sayı

Halkın Sesi gazetesi 17 Nisan-1 Mayıs periyotlu 206'ıncı sayısı çıktı. Gazete, "Özgürlük ve adalet için hesap sormaya 1 Mayıs’a. AKP’ye meydan verme!” manşetiyle çıktı

Halkın Sesi gazetesi 206'ıncı sayısı çıktı. Gazetenin manşetinde, İstanbulluların 1 Mayıs’ta Tayyip Erdoğan’ın kendisine bir meydan okuma alanı olarak kabul ettiği Taksim Meydanı’na, Ankaralıların Haziran İsyanı’yla birlikte ele geçirdiği Kızılay Meydanı’na, Türkiye’nin diğer kentlerinde de direnişçilerin Haziran’da zapt ettikleri meydanlara çıkması işlendi.

Kibele sayfasında ev kadınından işçiye, emekliden memur ve ya öğrenciye ülkenin birçok farklı kentinden kadınların 1 Mayıs’a gitme nedenleri yer aldı.

Üçüncü sayfada, Halkevleri adına yapılan 1 Mayıs açıklaması ve Ankara toplumsal muhalefetinin 1 Mayıs meydanı için ikiye ayrılması ele alındı.

Dördüncü sayfada, seçimin hemen ardından gündeme oturan Cumhurbaşkanlığı krizi, MİT Yasası’nın meclisten geçmesi ve içeriği, AKP'nin Anayasa Mahkemesi ile karşı karşıya gelmesi incelendi.

Dünya sayfasının konusu, AKP’nin Guta’da düzenlenen sarin gazı saldırısının bir numaralı faili olmakla suçlanan Nusra’nın tedarikçisi olarak sunulması oldu.

Kent sayfasında, yerel seçimin hemen ardından ve 1 Mayıs’a giderken işlenen kent suçları ve işçi cinayetleri, “Emek de bizim kent de bizim” başlığı altında ele alındı.

Emek sayfasında, Greif çuval fabrikası işçilerinden Karşı gazetesi işçilerine, Diyarbakırlı enerji işçilerinden Muğlalı maden işçilerine dört yanda süren işgal ve direnişler incelendi.

1 Mayıs Taksim kutlamalarına dair tartışmalar ve emek hareketinin AKP iktidarına yanıtı tam sayfa işlendi.

Söyleşi sayfasında, Gezi Direnişi'ni doğrudan demokrasi deneyimlerine taşıyan forumlar, emekliler, tam güne mahkum edilen hekimler, üniversitelerinde hırsızlığa, faşizme, gericiliğe, AKP'ye karşı mücadele eden üniversiteliler, Haziran'dan beri sokakları bırakmayan liseliler, sanatçılar, Erdoğan'ın savaş politikalarının sonuçlarını en yakından hisseden Antakyalıların röportajları yer aldı.

Yerel seçim sayfasında, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut’la 30 Mart
Seçimlerine dair yapılan söyleşiye yer verildi.

2004'ten 2013'e Taksim 1 Mayıs direnişleri, “AKP’ye karşı 1 Mayıs direnişleri” başlığı altında işlendi.


Arka kapak konusu ise 2013 1 Mayıs’ından 2014 1 Mayıs’ına kesintisiz süren eylemlerden öne çıkanlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder